Adana Forum

Bilgisayar Dünyası => Bilgisayar Dünyasından Haberler => Konuyu başlatan: Mobese üzerinde 08 Ocak 2010, 18:11:20Konu Başlığı: 1 Petabyte'lık Film
Gönderen: Mobese üzerinde 08 Ocak 2010, 18:11:20
(http://www.donanimhaber.com/image.aspx/images/haber/avatar_2pb_dh_fx57.jpg)


Yarım milyar dolar civarındaki bütçesi ile sinema tarihinin enpahalı yapımı olarak nitelendirilen Avatar, Cuma günü tüm dünya ileaynı anda ülkemizde de vizyona giriyor. Aliens, Terminator I & IIve Titanic gibi unutulmaz yapımlara imza atan usta yönetmen JamesCameron'ın son şaheseri, beyaz perdenin yeniden çıkış yapmasınısağlayacak ilk kıvılcım olarak nitelendiriliyor. DVD ve Blu-raysatışlarındaki artışa paralel bilet satışlarındaki düşüşü, 3D Fusionkamerası gibi izleyicilerin farkı beyaz perdede hissedebileceği ileriteknolojilerin kullanıldığı yeni nesil filmlerle sonlandırmak isteyenHollywood'da yılın yapımı olarak tarif edilen Avatar filminin ilginçdetayları da vizyon için geri sayımın başladığı şu günlerde netleşmeyebaşladı. Yarıdan fazlası bilgisayar ortamında hazırlanan film, sadeceyüksek data trafiğiyle bile harcanan yoğun emek hakkında önemliipuçları veriyor.

3D karakterlerin ve çekim ortamlarınıncanlandırılması için özel sunucu çiftlikleri kurulan Avatar için yüksekişlem gücünün yanı sıra ciddi bir depolama alanına gereksinim duyulduğubelirtiliyor. Renderlama sonucu elde edilen içeriğin 1 Petabyte'ınüzerinde depolama alanı gerektirdiği dolayısıyla filmin, her biri 2TBkapasiteli 500 adet sabit diske ihtiyaç duyduğu ve sadece diskmaliyetinin 100.000$ civarında olduğu tahmin ediliyor. BaşrollerindeSam Worthington ve Sigourney Weaver gibi ünlü isimlerin yer aldığıAvatar'ın seyirci rekoru kırarak son dönemin en iyi gişe performansınısergilemesi bekleniyor.