Adana Forum

Bilgisayar Dünyası => internet => Konuyu başlatan: Mobese üzerinde 08 Ocak 2010, 16:24:41Konu Başlığı: Solucan Tehditi Tüm Dünya'yı Sarıyor!
Gönderen: Mobese üzerinde 08 Ocak 2010, 16:24:41
(http://static.shiftdelete.net/img/article/virus-worm1253111823.jpg)


Son Dünya Tehdit Raporları doğrultusunda ESET'in vermiş olduğu rapor; en yüksek karşılaşılan tehdit olarak %9'a yakın bir oranla Win32/Conficker isimli solucan gösterildi. Conficker isimli solucanların türevleri %8.85 lik oranıyla en çok sızan solucan türü.

Bu solucan işletim sisteminde bulduğu ufak bir açık sayesinde kullanıcın hiçbirşey yapmasına gerek kalmadan sisteme sızıyor. Çalıştırıldığı taktirde ise Windows'un; güvenlik, hata raporlama, defender tarzı tüm işlemlerini durduruyor. Daha sonrada kötü amaçlı bir yazılım indirerek kötü amaçlı kişilere köprü vazifesi görerek büyük bir tehdit oluşturuyor kullanıcıya. Bu solucan sistemde genel olarak svchost.exe, Explorer.exe ve Services.exe gibi isimlerle görünüyor.

Bilgisayarlara yönelik tüm dünyada karşılaşılan en yüksek ikinci tehdit ise %7.73 oranı ile çok revaçta olan USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden geliyor. "INF/Autorun" olarak tanımlanan ve kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımlar, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme yayılabiliyor. ESET uzmanları, bu mekanizmayı kullanan zararlı yazılım türevlerinin, sezgisel tarama kullanan bir güvenlik yazılımı tarafından tespit edilmesinin kolay olmasına karşın, yine de Windows Autorun özelliğinin kapatılmasını öneriyor.
ESET'in raporuna göre dijital dünyayı tehdit eden tehlikelerin üçüncü sırasında ise %7.29 ile online oyunlar yoluyla yayılan "Win32/PSW" virüsüyer alıyor. Bu virüs, Lineage, World of Warcraft ya da Secondlife gibi masif, çok eşli ve çevrim içi oyunlara katılımlar hakkında bilgi toplama amaçlı ve çeşitli yeteneklere sahip bir truva atı ailesine mensup. Oyun katılımcıları sadece tacizler ve rahatsız etmeler dışında phishing (olta) ve diğer dolandırıcılık yöntemleri gibi gerçek dünyada finansal kayıplarla sonuçlanabilecek tehditlerin karşılaşabiliyor.